Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika    ul. Bałtycka 37, 10-144 Olsztyn, tel. (89) 527 37 58, fax. (89) 527 35 01, sekretariat@ekonomik.olsztyn.pl


PROMOCJA

e-Dziennik

Plan lekcji

Wirtualny Spacer

Matematyka w zarządzaniu

Bursa nr 1

Wykaz podręczników 2019/2020

Ekonomik dla Niepodległej
2010-06-01 17:39 przez

Zjazd Szkół Kopernikowskich


Z okazji 700-lecia Fromborka i uroczystego pochówku Mikołaja Kopernika w naszej szkole odbył się Zjazd Szkół Kopernikowskich. W dniach 21-23 maja gościliśmy delegacje z 30 szkół z całej Polski, przybyło do nas 130 uczniów wraz z opiekunami.

Uroczyste otwarcie Zjazdu miało miejsce 21 maja, podczas którego ogłoszono wyniki konkursu międzyszkolnego "Drzewo genealogiczne Mikołaja Kopernika", a także podano wyniki konkursu na prezentację multimedialną związaną z patronem szkoły Mikołajem Kopernikiem. Na zakończenie części oficjalnej podano tort, który specjalnie na Nasz Zjazd upiekła i ufundowała Cukiernia "Korona" z Olsztyna. Wieczorem po uroczystym otwarciu Zjazdu, zaprosiliśmy naszych gości do wspólnej zabawy przy ognisku.

22 maja wczesnym rankiem razem z  Gośćmi udaliśmy się do Fromborka na uroczystość pochówku Mikołaja Kopernika.
Powtórny pogrzeb Kopernika odbył się w sobotę, 22 maja o godz. 11.00. W katedrze we Fromborku odbyła się Msza św., której  przewodniczył abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce i jednocześnie prymas Polski. Okolicznościową homilię wygłosił metropolita lubelski abp Józef Życiński. Po liturgii trumna ze szczątkami Mikołaja Kopernika spoczęła w miejscu pierwotnego pochówku pod posadzką w nawie bocznej fromborskiej katedry, obok ołtarza, którym za życia opiekował się słynny astronom.

Po zakończonej uroczystości zwiedzaliśmy wzgórza fromborskie, po czym udaliśmy się do Lidzbarka Warmińskiego, gdzie po zamku oprowadzali nas przewodnicy. Do Olsztyna dotarliśmy późnym wieczorem, w planie mieliśmy jeszcze zwiedzanie olsztyńskiej starówki. Pogoda niestety nie dopisała i tylko mała grupa gości zdecydowała się na spacer po Starówce.

23 maja pożegnaliśmy uczestników Zjazdu.

Dziękujemy wszystkim którzy podjęli trud i przybyli na nasz Zjazd. Jesteśmy pewni że w przyszłości zjazdy szkół kopernikowskich staną się tradycją.

Beata Terlecka