Zespół Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika    ul. Bałtycka 37, 10-144 Olsztyn, tel. (89) 527 37 58, fax. (89) 527 35 01, sekretariat@ekonomik.olsztyn.pl


PROMOCJA

e-Dziennik

Plan lekcji

Rekrutacja 2020

Wirtualny Spacer

Matematyka w zarządzaniu

Bursa nr 1

Ekonomik dla Niepodległej
2018-01-10 15:38 przez Administrator ZSE

Kurs pierwszej pomocy przedmedycznej


         W dniach 3 i 10 czerwca w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika odbyły się spotkania dla klas drugich, na których przypominaliśmy sobie zasady udzielania pierwszej pomocy. Zajęcia były bardzo ciekawe i przeprowadzone przez pana Grzegorza Węgreckiego, który potrafił przez godzinę skupić uwagę uczniów.

         Zajęcia rozpoczęły się od przypomnienia, że w większości przypadków pomocy udzielamy własnej rodzinie i swoim najbliższym. Sprawdziliśmy czy znamy numer alarmowy, pod którym możemy znaleźć i wezwać pomoc do poszkodowanych. Bardzo istotną sprawą jest sposób rozmowy z koordynatorem pod numerem 112. Najpierw podajemy miejsce zdarzenia, co się wydarzyło i komu. Odpowiadamy na pytania i dopiero, gdy dyspozytor stwierdzi, że posiada już wszystkie dane możemy się rozłączyć.

         Pierwsze zajęcia praktyczne to stwierdzenie czy osoba jest przytomna, czy nieprzytomna oraz czy też nastąpiło u niej zatrzymanie oddychania i akcja serca. Prowadzący pokazał, w jaki sposób ułożyć osobę w pozycji bocznej ustalonej (bezpiecznej) i w jaki sposób udrożnić drogi oddechowe.

         Kolejne ćwiczenie polegało na prawidłowym przeprowadzeniu resuscytacji krążeniowo- oddechowej. Przypomnieliśmy sobie jak przeprowadzić masaż serca i jak zastosować sztuczne oddychanie. Inaczej się to wykonuje u osoby dorosłej, a inaczej u dziecka, o czym też była mowa. Na koniec zobaczyliśmy, w jaki sposób korzystać z defibrylatora. Okazuje się, że nie jest to wcale trudne, ale trzeba się odważyć na udzielenie pierwszej pomocy każdemu potrzebującemu.
        Życie człowieka jest najcenniejszą wartością i każdy powinien umieć je chronić.